מה חשוב לבדוק לפני שבוחרים נעלי ספורט

תוכן עניינים

יעל ליבוביץ', עורכת תוכן ראשית.

נעלי ספורט איכותיות הם הפריט הכי בסיסי לספורטאים, חובבי כושר וכל מי שעוסק בפעילות גופנית. נעל ספורט טובה לא רק משפרת את הביצועים אלא גם מגנה על הרגליים והגב מפציעות ושחיקה. על כן, אנחנו צריכים לדעת מה חשוב לנו לבדוק  לפני  שאנו בוחרים לקנות אותה וזאת בכדי  להגיע לתוצאות הכי טובות, לאורך זמן ובמינימום פציעות (חלילה חלילה!). להלן הדברים שאתם צריכים לבדוק:

איזה סוג ספורט אתם מתכננים לעשות?

ענפי ספורט שונים דורשים סוגים שונים של נעלים. נעלי ריצה למשל, מספקות ריפוד ותמיכה לתנועה קדימה, בעוד שנעלי כדורסל מציעות תמיכה בקרסול בגלל הצפי לשינוי כיוון פתאומי תוך כדי המשחק. נעל כדורגל תהיה בעלת סולייה מיוחדת שתמנע החלקות ואם הפעילות שלכם היא בכלל משהו שקשור לאקסטרים ושטח, אז אתם צריכים נעל עמידה, חזקה ואפילו כבדה שזה ההפך הגמור מסוגי הספורט הראשוניים שהצגנו. על כן, הנעל שאתם תבחרו קשורה לסוג הפעילות שאתם מתכננים לעשות איתה.

מה סוג המשטח שאתם מתכננים להתאמן עליו?

המשטח עליו תעשו את הפעילות הספורטיבית משחק תפקיד משמעותי בבחירת הנעלים. נעלים המיועדות לריצות על מדרכות, כבישיםאו אספלט יהיו בעלות אחיזה ויציבות טובה יותר על משטחים אחידים, בעוד שנעלים שמתאימות לריצות בשטח פתוח יהיו בעלות סוליות חזקות יותר כדי להצליח לעמוד באתגרים שהשטח מציב, תוך דגש על שמירה על כף הרגל והקרסול, גם אם במחיר גמישות ונוחות. על כן, הבחירה של הנעל תהיה בהתאם לסוג המשטח שאתם עתידים לעשות עליו  את הפעילות הגופנית.

בדקו את ההתאמה והנוחות של הנעל

  • גודל הנעל: בנעלי ספורט בגודל מתאים צריך להיות מספיק מקום באזור האצבעות כדי שהבהונות שלכם יוכלו לזוז בחופשיות תוך מתן התאמה צמודה לאמצע כף הרגל והעקב. זכרו שכפות הרגליים עלולות להתנפח במהלך פעילות גופנית בשל המאמץ, זרימת הדם והחום, ולכן מומלץ למדוד נעלים דווקא לאחר פעילות גופנית כי זו למעשה תהיה המידה הריאלית שלכם.
  • סוג הקשת של כף הרגל: סוג הקשת שלכם (נמוך, בינוני או גבוה) קובע את רמת התמיכה שהנעל שלכם צריכה לספק. נעלים עם תמיכת קשת נכונה תעזור לפזר את הלחץ באופן שווה על פני כף הרגל ולמנוע כאב או פציעה. מומלץ להתייעץ עם אורתופד שידע לבחון ולייעץ  איזה סוג קשת יש לכם בכף הרגל.

ריפוד, בולמי זעזועים וחומרים נוספים לבדיקה

  • ריפוד: נעלי ספורט טובות צריכות להיות בעלות ריפוד איכותי שיוכל להגן על כפות הרגליים שלכם מפגיעה תוך כדי הפעילות הגופנית. חפשו נעלים עם סוליית ביניים העשויה מחומרים כמו EVA (אתילן-ויניל אצטט) או פוליאוריטן, המספקים איזון של ריפוד, תמיכה ועמידות.
  • בד: הבד העליון של הנעל צריך להיות מחומר נושם, קל משקל ועמיד. בדרך כלל לא ישתמשו בסוג בד אחד אלא דווקא בחומרים סינתטיים כדי להשיג את התכונות האלו. 
  • סוליה: הסוליה החיצונית של נעלי הספורט צריכה לספק אחיזה טובה ועמידות גבוהה. גומי הוא בחירה פופולרית בזכות העמידות והאחיזה שלו על משטחים שונים. עבור ענפי ספורט ספציפיים, דפוסי סוליות חיצוניים מיוחדים יכולים לשפר את הביצועים, כגון נעלי כדורגל או "פקקים" למסלול ולשטח. 

מחיר ואיכות

  • תַקצִיב: הגדירו את התקציב שלכם לפני שתתחילו לחפש את נעל הספורט שלכם.. זה חשוב מאוד למצוא נעל שעונה על הצרכים שלכם אבל זה לא יהיה הגיוני לעשות את זה בלי התקציב הנכון. באופן טבעי – נעלים במחיר גבוה יותר עשויות להציע חומרים וטכנולוגיה טובה יותר, אך עדיין תוכלו למצוא אפשרויות איכותיות במחיר נמוך יותר.

מותגים וביקורות: תבדקו מותגים שונים ותקראו על הנעלים שלהם ביקורות מאת לקוחות עבר כדי לקבל מושג על הביצועים, העמידות ושביעות הרצון הכללית מהנעל. מותגי ספורט מהימנים כמו Nike, Puma, Brooks, Adidas, ASICS ו-New Balance מציעים מגוון אפשרויות לענפי ספורט והעדפות שונות.

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

דילוג לתוכן